International Ties

An international tie may be awarded to a current pupil of Carluke High School who meets any one, or more, of the following criteria:


1. Winner in a national or international competition.


2.  Representing your country in international competition as an individual or as part of a national squad or team.

3.  Gold, silver or bronze medallist in national or international competition.


4.  Representing Carluke High School or your country in a high profile international setting.


5.  Any other activity with an international dimension which is deemed appropriate by the International Tie Committee. (This may include recognition by SQA for outstanding performance in examinations.)

Applications should be handed to your Pupil Support teacher to be forwarded to the International Tie Committee for approval.

 

 International Tie Hall of Fame

Session 2018-19

Awarded Session 2018-19

IT Abbie Mountfort18  IT AlastairForman 18   IT RileyLowe18 IT RosieSlater 18

 Abbie Mountfort
Highland Dancing

 Alastair Forman
Tae-Kwondo
 Riley Lowe
Gymnastics

Rosie Slater
Football

IT RyanPark2018 IT AimeeYoung19  IT JenaDuthart19   IT BethanyCruickshanks19
Ryan Park
Tae-Kwondo
 Aimee Young
Tae-Kwondo
Jena Duthart
Tae-Kwondo 
Bethany Cruickshanks
Gymnastics 

 

Session 2017-18 

Awarded in Session 2017-18

IT CoreyWhiteford  IT DawnRussell17   IT ShannonGough
 Corey Whiteford
Triathlon
 Dawn Russell
Javelin
 Shannon Gough
Discus
 IT IslaAllan17  IT EvaGilmour17  IT HollieWaddell17
Isla Allan
Street Dancing
Eva Gilmour
Tae-kwon-do
Hollie Waddell
Tae-kwon-do
IT StuartWale17  IT BreaghMurphy181  IT RebeccaMcFarlane181
Stuart Alexander
Tae-kwon-do
 Breagh Murphy
Ta-kwon-do
 Rebecca McFarlane
Highland Dancing
IT Logan Kidd 18a    
Logan Kidd
Wheelchair Basketball

 

Session 2016-17 

Awarded in Session 2016-17

 IT Robyn McMillan    
Robyn McMillan
Highland Dancing
   
 IT TaylorBrowningWalker2016  IT MeganCowan2017b  IT SamThomson2016
Taylor Browning-Walker
RSNO & Scottish Ballet 
 Megan Cowan
Showjumping
Sam Thomson
Fly Fishing 
 IT LornaFerguson2016   IT LukePatrick2016  IT JemmaMarriot2016
Lorna Ferguson
Tae-kwon-do
Luke Patrick
Tae-kwon-do
Jemma Marriott
Scottish Football
 IT HeatherStevenson2016 IT-AnnaEwing2016  IT BlairChisholm2016 
Heather Stevenson
Swimming
Anna Ewing
Highland Dancing
Blair Chisholm
Tae-kwon-do 

Session 2015-16

Session 2015-16

 

 

 
James Steen
Tae-kwon-do

 Caitlyn Nisbet
Tae-kwon-do

 Rachel Hunter
Athletics
 

 

 
 Emma Ruthven
Karate

 Lauren Bond
Chess

 Emily Shanks
Tae-kwon-do

 

Niamh Wilson
Tae-kwon-do

 James Gillon
Cross Country

Lewis Alexander
Tae-kwon-do

 

Saphire Gilmour
Tae-Kwon-don

 Elli Paterson
Tae-Kwon-do

Mitchell Stevenson
Swimming

IT Rebecca Dobbin 6H

 
Cameron Davis (Watson)
Wheelchair
Basketball

 Rebecca Dobbin
Badminton

 Euan Steel
Tae-Kwon-do

IT David Hird 2015 

 IT Andrew Berry 2015

Amy Allan
Street Dance

David Hird
Wheelchair
Basketball 

Andrew Berry
Wheelchair
Table Tennis 

IT Kara Forman 2016 IT Victoria Waddell  
Kara Forman
Tae-Kwondo

Victoria Waddell
Tae-Kwondo

 

 

Session 2014-15

Awarded in Session 2014-15

IT Stuart MacKenzie 14 IT Emily McNicol 14 IT Pamela McNicol 14
Stuart MacKenzie 
Volleyball
Emily McNicol
Athletics

Pamela McNicol
Athletics

 IT Katie McIntyre 14 IT Alastair Orr 14 IT Jordan Philip 14
 Katie McIntyre
Swimming
Alastair Orr
Badminton
Jordan Philip
Badminton
IT Jordan Scott 14 IT Conor Walker 14  
Ryan Scott
Volleyball

Conor Walker
Volleyball

 Nathan Low
Kayaking
IT Ruth Cunningham 14

 

IT Jack Nicholas 14
Ruth Cunningham
Badminton

 Abby McCallum
Badminton

Jack Nicholas
Boxing
 IT Alex Marshall 14

 

IT Graeme Greer 14 
Alex Marshall
Tae-kwon-do 

 Alexander Bond
Chess

 Graeme Greer
Golf